Poradenské a terapeutické služby v JMK

Poradenské centrum v Brně

Sociální služby
Poradenství
Doprovody
Case Management

Mladiství a dospělí (16+)

Bezplatně

Anonymně

Duální diagnózy

Brno

 

Poradenské centrum v Brně nabízí komplexní pomoc a poradenství lidem, kteří se dostali do problémů v souvislosti s užíváním návykových látek a mají zájem na jejich řešení. Poradenská práce je založena zejména na individuálních konzultacích, case managementu a pomoci při kontaktu s dalšími službami a institucemi. Nabízíme poradenství i pro osoby blízké těchto lidí.

Де знайти допомогу та підтримку в питаннях зловживання психоактивними речовинами? – подивіться на інформацію тут.

 

  • Nabízíme doprovody na úřady, k lékaři, k soudu.
  • Poskytujeme také dluhové a právní poradenství, pomoc v krizi.
  • Pomáháme s hledáním práce, bydlení, při udržování abstinence.
  • Přijdeme za Vámi, pokud jste hospitalizovaní.

 

5 zaměstnanců | 254 klientů | 2831 intervencí a 2766 kontaktů | projekt Rodiče |

projekt Dluhové poradenství

 

 Hilleho 1842/5, 602 00 Brno, 1. patro

   +420 775 856 535 |  poradenskecentrum@podaneruce.cz

Jsme tu pro Vás od pondělí do pátku. Neváhejte nás kontaktovat a sjednejte si schůzku. Těšíme se na Vás.

TESTOVÁNÍ, OČKOVÁNÍ KORONAVIRUS:

Pokud máte dotazy ohledně testování na koronavirus nebo očkování, volejte prosím na speciální linku +420 770 130 932, která je k tomuto určená. Poradenské centrum se na testování na koronavirus ani očkování nijak nepodílí, informace o Vašich výsledcích či přístup k objednávkovému systému tedy nemáme k dispozici.

 

UPOZORNĚNÍ NA ZMĚNY V PROVOZNÍ DOBĚ: 

______________________________________________________________________________________________________________

Další užitečné kontakty:

Modrá linka (nonstop krizová linka s terapeutem) – 549 241 010, 608 902 410, pro současnou situaci zřízena linka: 731 197 477, chat: chat.modralinka.cz (12:00 – 21:00), emailové poradenství help@modralinka.cz.

Bílý kruh bezpečí (nonstop linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí) – 116 006.

Pro aktuální informace o fungování služeb doporučujeme sledovat aplikaci Čára – viz QR kód:

______________________________________________________________________________________________________

Zprostředkování testování a bezinterferonové léčby hepatitidy C:

Poradenské centrum v Brně pravidelně zprostředkovává kontakt s lékaři Kliniky infekčních chorob FN Bohunice. Na prvním setkání s lékařem proběhne vyplnění dotazníku, odběr krve a domluvení termínu sdělení výsledků testování na HCV (vyhodnocení testů trvá asi měsíc). Dle výsledků testů se zahajuje léčba HCV, která trvá 2 – 3 měsíce, během kterých navštěvujete lékaře ve FN Bohunice dle individuální domluvy.

KDY: ve středu 3.4., 12:30 – 15:00

KDE: v prostorách Programu substituční terapie – Kopečná 44, 602 00 Brno

CO S SEBOU: platnou kartičku pojišťovny a občanský průkaz (nebo jiný průkaz totožnosti s fotkou).

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na tel.: 773 770 885.

______________________________________________________________________________________________________________

 

Kontakt

Poradenské centrum v Brně

Hilleho 5

602 00 Brno

T: 775 856 535

E: poradenskecentrum@podaneruce.cz

TESTOVÁNÍ NA KORONAVIRUS: Pokud máte dotazy ohledně testování na koronavirus, volejte prosím na speciální linku +420 770 130 932, která je k tomuto určená.


Otevírací doba

Pondělí – čtvrtek 9:00-17:00 (objednaní klienti).

Pátek 9:00-17:00 (objednaní klienti).

Individuálně je v pracovní dny možná domluva i mimo otevírací dobu.

Objednat se můžete telefonicky na čísle 775 856 535, prostřednictvím e-mailů níže anebo osobně u nás v Poradenském centru v Brně, Hilleho 5 v 1. patře.


Tým

Vedoucí centra: Mgr. Petr Šandera,  T: 776 081 363, E: poradenskecentrum@podaneruce.cz

Zástupce vedoucího: Mgr. Tereza Fürlová, T: 778 979 362, E: furlova@podaneruce.cz

Bc. Nina Brziaková, T: 771 260 413, E: brziakova@podaneruce.cz

Bc. Veronika Vláčilová, DiS., T: 771 295 235, E: vlacilova@podaneruce.cz

Bc. Michaela Řepová, T: 773 770 885, E: repova@podaneruce.cz

 

Projekt Rodiče: Mgr. Petr Šandera,  T: 776 081 363, E: sandera@podaneruce.cz

Stáže a praxe: Bc. Nina Brziaková, T: 771 260 413, E: brziaková@podaneruce.cz

 

Odborný ředitel: MUDr. Jiří Dolák

Vedoucí oddělení: Mgr. Romana Vašátková

Supervize: Mgr. Peter Kollár


Bližší seznámení s týmem

Mgr. Petr Šandera

Vystudoval jsem sociální práci na Fakultě sociálních studií, Masarykovy univerzity v Brně. V rámci studia jsem se zaměřoval především na práci s rodinami a LGBTQ klienty, kdy jsem absolvoval praxi v Londýně v nízkoprahovém zařízení pro LGBT komunitu a dále na OSPOD, kde jsem po studiu více jak 2 roky pracoval. V poradenském centru pracuji od května 2019 a klientům zde poskytuji odborné sociální poradenství. Mou specializací je pak práce s rodinami, což obnáší zejména komunikaci s úřady (OSPOD, ÚP), nemocnice, lékaři, sociálně aktivizační služby a síť služeb pro rodinu.

Mgr. Tereza Fürlová

V průběhu svého studia jsem vystudovala bakalářský i magisterský stupeň v oboru Sociální pedagogika a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity. Ve Společnosti Podané ruce o.p.s. pracuji od června roku 2022 jako sociální pracovnice. Náplní mé práce je poskytování sociálně právního poradenství lidem v obtížných životních situacích, které jsou spojené se závislostí a zkušenostmi s užíváním nelegálních návykových látek. Cílem mé práce je pomoci klientům vyřešit nároky každodenních dnů a přispět tak k jejich spokojenějšímu životu.

Od dubna 2023 působím na pozici garanta v projektu Dluhového poradenství, ve kterém jsem zároveň i dluhová poradkyně.

Bc. Nina Brziaková

Na Fakultě sociálních studií Masarykovej univerzity som vyštudovala bakalársky stupeň v odboroch Veřejná a sociální politika a lidské zdroje a Sociální práce. Momentálne so štúdiom pokračujem na magisterskom stupni. V Poradenskom centre som v roku 2021 nastúpila na odbornú prax a po jej skončení na dobrovoľníctvo. Do pracovného pomeru som nastúpila v máji 2022 za účelom spolupráce na projekte Podpory multidisciplinárneho tímu pod MMB. Projekt bol zameraný na case management a spoluprácu medzi pracovníkmi adiktologických služieb a pracovníkmi lôžkových detoxov.

Od apríla 2023 pracujem ako dlhová poradkyňa v novom projekte Dlhového poradenstva.

Bc. Veronika Vláčilová, DiS.

Na Vyšší odborné škole, obor sociálně právní, kterou jsem vystudovala, bylo hlavně super to, že jsem už od prvního ročníku jsem měla praxe a díky tomu jsem působila i jako stážista na Terénních programech v Brně. Mám také vystudovaný obor sociální pedagogika na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kombinovaná forma studia. V roce 2015 jsem pak začala pracovat v Terénních programech na Vyškovsku jako terénní sociální pracovník s uživateli drog, včetně lidí užívajících alkohol a jejich osobami blízkými. V této službě jsem působila 8 let, z toho 5 let jsem byla vedoucí služby.

Od června 2023 působím v Poradenském centru, primárně jako pracovník, který se zaměřuje na dluhovou problematiku a pomáhá klientům stabilizovat jejich finanční situaci. Zároveň bych v roce 2024 ráda zahájila psychoterapeutický výcvik Terapie v postmoderně.

Výzvy a náročné situace v životě vnímám jako příležitost ke změně, mám ráda slunce a taky ráda chodím po horách. A mám pocit, že i poradenství může být pro klienta taková dobrodružná cesta „po horách“. Cesta, kdy pracovník může být průvodcem na cestě životem, může Vám pomoci se v terénu zorientovat a nasměrovat kudy se vydat, ukázat nástrahy a potencionální rizika v něm, může pomoci nést batoh v podobě náročných emocí nebo tíhy situace či dodávat sílu v tom, aby klient na cestě pokračoval…

Bc. Michaela Řepová

Do Poradenského centra nastupuji v září 2023 na pozici sociální pracovnice. Na Fakultě sociálních studií MU jsem vystudovala bakalářský obor Sociologie a Genderová studia. Aktuálně studuji magisterský program Sociální pedagogiky a volného času na Pedagogické fakultě MU. Dále se průběžně vzdělávám v rámci Českého institutu biosyntézy a jejich akreditovaných kurzů. Momentálně procházím absolvováním Psychoterapeutického minima ČIB, na které plánuji navázat komplexním psychoterapeutickým výcvikem v Biosyntéze. V rámci sociální práce a praxe se do mé práce promítá i zkušenost z poradenství s oběťmi domácího a sexuálního násilí. Ve své práci se mj. odborně zaměřuji na témata psychotraumatologie, násilí, sexuality, intersekcionality, genderové a LGBTQ+ tématiky.

S klienty ráda využívám techniky pracující s tělem, dechem nebo relaxací, protože věřím, že pro řešení mnohých problémů je důležitá práce s integrací a vzájemným zrcadlením životních procesů, a to tělesného spolu s prožitkovým a mentálním.

Poskytované služby

Poradenské centrum v Brně poskytuje primárně odborné sociální poradenství dle v § 37 zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách a dále také základní sociální poradenství.

Základní sociální poradenství poskytuje osobám potřebné informace přispívající k řešení jejich nepříznivé sociální situace. Odborné sociální poradenství je poskytováno se zaměřením na potřeby jednotlivých okruhů sociálních skupin osob a zahrnuje též sociální práci s osobami, jejichž způsob života může vést ke konfliktu se společností.

Základní okruhy, které s klienty a zájemci mapujeme:

  • základní stabilizace
  • uplatňování práv a oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí
  • zajištění kontaktu se společenským prostředím
  • péče o děti
  • seberealizace
  • zdraví a bezpečí
  • bydlení

 

Činnosti a témata spolupráce, na které se podrobně specializujeme:

  • případová práce
  • sociální poradenství a poskytování informací
  • finanční a dluhové poradenství
  • právní poradenství
  • pomoc v krizi
  • doprovody
  • podpora v zotavení
  • pomoc s úřady, zajištění základních dokladů
  • obnovení vztahů s blízkými
  • propojení s dalšími službami
  • možnost úschovy dokumentů
  • možnost využití telefonu, PC, internetu
  • duální diagnózy
  • hledání práce a bydlení
  • trávení volného času
  • řešení zdravotních obtíží
  • podpora rodičů a těhotných žen v rozvoji rodičovských kompetencí
  • podpora při stabilizaci
  • podpora v abstinenci
  • zprostředkování léčby
  • podpora klientů při spolupráci s OSPOD, PMS
  • možnost zasílání pošty
  • pomoc při práci na PC
  • ochrana práv klientů

 

PCvB_2019
PCvB 2019 2
PCvB 2019 3
PCvB 2019 4
PCvB 2019 5
PCvB 2019 6

Poslání

Posláním služby je pomoc klientům při řešení vícečetných problémů, které se jim nastřádaly během období, kdy užívali nelegální návykové látky, podpora v zotavení a stabilizaci.


Cílová skupina

Cílovou skupinu tvoří zejména uživatelé návykových látek a lidé s duální diagnózou, kteří usilují o změnu ve svém životě, od 16 let výše.


Cíle služby

Cílem služby je provázet klienty a podporovat je při dosahování cílů, které si přejí. Pomoc při překonávání překážek. Obhajoba jejich práv a zájmů s cílem snížit jejich marginalizaci ve společnosti.


Principy služby

  • Anonymita
  • Důvěrnost
  • Bezplatnost
  • Bezpředsudečnost

 

Projekt je zaměřen na podporu těhotných žen a rodičů se zkušeností s užíváním návykových látek

 

Co můžeme nabídnout?

  • psychická podpora v náročné životní situaci
  • odborné poradenství
  • zprostředkování kontaktu s dalšími odborníky (lékaři, úřady, terapie…)
  • po dohodě s klientem možná spolupráce s OSPOD
  • doprovody do dalších institucí
  • pomoc se zajištěním péče v těhotenství
  • zprostředkování porodní a poporodní péče
  • podpora při hledání bydlení
  • zprostředkování materiální pomoci pro rodiče i dítě do tří let
  • právní poradenství

 

Kontaktujte nás:

Mgr. Petr Šandera, T: 776 081 363, E: sandera@podaneruce.cz

 

 

 

 

Poradenství v oblasti sexualizovaného užívání návykových látek, tzv. chemsex, (nejen) pro osoby z LGBTQ+ komunity.

 

Nabízíme:

  • Odborné poradenství v oblasti bezpečnějšího užívání a snižování rizik
  • Sexuální poradenství (chemsex party, rizikový sex, sex párty)
  • Podpora při řešení problémového užívání návykových látek, zprostředkování léčby, podpora v abstinenci a prevence relapsu
  • Zprostředkování testů na pohlavně přenosné a infekční nemoci, předtestové a potestové poradenství
  • Zprostředkování dalších zdravotních a sociálních služeb a kontaktu s dalšími odborníky
  • Možnost spolupráce s pracovníkem z LGBTQ+ komunity
  • LGBTQ+ friendly přístup
  • Možnost využít služby anonymně

 

Více informací o provozní době a kontakty naleznete v sekci Kontakty a tým

Dluhové poradenství v Poradenském centru v Brně

 

Číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_018/0001067

Doba realizace: 1. 4. 2023 – 31. 3. 2026

Místo realizace: Poradenské centrum Společnost Podané ruce o.p.s., Hilleho 5, 60200 Brno

Hlavním cílem projektu je řešení zadluženosti/předluženosti a stabilizace finanční situace u osob, které jsou ohroženy sociálním vyloučením a různými typy závislostního chování. 


Jaké služby poskytujeme?

  • dluhové a finanční poradenství
  • mapování rozsahu a struktury dluhů a exekucí
  • pomoc se žádostmi o splátkové kalendáře
  • pomoc s oddlužením, exekucemi, apod.
  • mapování práv týkající se soc. oblasti (sociální dávky, ID..)
  • prevence finančních problémů a edukace v oblasti osobních financí
  • poradenství v oblasti trestního práva

Kontakty

Dluhová poradna:

Otevírací doba: pondělí-pátek 9.00-17.00 dle objednání

Adresa kontaktního místa: Poradenské centrum Hilleho 5, 602 00 Brno

Garant dluhového poradenství a dluhový poradce: Mgr. Tereza Fürlová

+420 778 979 362

furlova@podaneruce.cz

Dluhový poradce: Bc. Nina Brziaková

+420 771 260 413

brziakova@podaneruce.cz

Dluhový poradce: Bc. Veronika Vláčilová, DiS

+420 771 295 235

vlacilova@podaneruce.cz

Dluhový poradce: Mgr. Lucie Kulhavá

+ 420 737 333 046

kulhava@podaneruce.cz

Projekt je financován dotační podporou:

  • Úřadu vlády ČR a Rady vlády pro protidrogovou politiku
  • Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
  • Jihomoravského kraje
  • Statutárního města Brna